Модельний ряд спалахів Yongnuo
Виробник Yongnuo з Китаю з'явився на ринку фотографічного устаткування в 2007 році, а перша їх спалах була випущена в 2009 році. Навіть не віриться, що минуло так мало часу, тому що сьогодні модельний ряд спидлайтов Yongnuo досить широкий — жоден з інших брендів одночасно не випускає стільки модифікацій фотоспалахів «на будь-який смак і колір». Цей огляд — оновлення статті півторарічної давності з додаванням актуальної інформації. Він присвячений короткому опису модельного ряду Yongnuo, щоб фотографам було легше розібратися, що там і як.
Корпус
На сьогоднішній день Yongnuo використовує чотири типи корпусів — 46х-й, 500-й і 56х-ї серії. Причому всі модифікації мають тризначну нумерацію, в двох типів середня цифра обов'язково 6-ка : YN-460, YN-465, YN-465, YN-468, YN-560, YN-565, а в одного — «0»: YN-500EX...
Розмір спалахів YN-46x відносно невеликий. Це власна розробка компанії Yongnuo, з якої і почався випуск спидлайтов виробника. Для орієнтиру по габаритах можна взяти такі популярні спалаху, як Nikon SB-600 або Canon 430EX. А розміри передньої частини голови рефлектора точно відповідає Nikon SB-800, від якої можна встановлювати аксесуари і модифікатори, за типом ковпачків-розсіювачів.
Якщо дивитися на різні моделі YN-46x спереду, то відрізнити їх практично неможливо (тільки YN-468 II виділяється своєю кришкою батарейного блоку та наявністю роз'єму PC-порту на тому ж боці). Особисто я вважаю таке виконання дуже вдалим — зручно, компактно, якісно за виконанням ― але з однією лежкой дьогтю в бочці меду: кришка батарейного відсіку не зовсім зручна за своїм конструктиву. Виробник довго не звертав уваги на цей недолік — але з виходом моделі YN-468 II все змінилося на краще і кришка була оновлена. З 2013 така кришка почала встановлюватися на всю YN-46x серію.
Другий тип корпусу (якщо говорити про розміри), який був представлений виробником в 2013 році з виходом нового спалаху середнього рівня Yongnuo YN-500EX для Canon. Якщо придивитися, то можна бачити, що за основу дизайну і розмірів була взята кэноновская спалах 430EX, але прямого копіювання немає. До кінцевому рахунку спалах вийшла цілком елегантною, з сучасним дизайном. Причому розміри голови відповідають Canon 430-ї серії, так що, наприклад, білі ковпачки у них повністю взаємозамінні.
Третій тип: в своїй лінійці YN-560/565 в 2010 році інженери компанії Yongnuo вирішили не мудрувати, і взяли за основу корпус спалахи Canon 580EX II. Звичайно, це не повна копія, але розміри і виконання основних частин — голова спалаху, висота, лінії — практично повністю збігаються з попереднім флагманом від Canon.
Якщо відкинути морально-етичну сторону такого підходу, то це дуже вдале рішення — адже багато аксесуари, які випускаються для моделі Canon 580EX II, підходять для спидлайтов Yongnuo YN-560/565: ковпачки, розсіювачі, модифікатори світла, зовнішні батарейний блоки. Чесно кажучи, цей корпус залишається самим елегантним в лінійці Yongnuo і на сьогоднішній день.
Четвертий, останній на сьогодні тип корпусу, який побачив світ у серпні 2012 року Yongnuo, коли виробник випустив свою нову «гібридну» мануально-ТТЛьную спалах YN-560EX
Зовнішні розміри та дизайн близькі до серії YN-560/565, але це все-таки новий корпус. З ним Yongnuo почала поступово відходити від клонування розробок Canon і спалаху тепер і зовні виглядають самобутньо. У цьому кутастому корпусі виходять сьогодні всі флагмани Yongnuo. Далі, з вересня 2012 року в цьому корпусі почали виходити топи спалахів Yongnuo — моделі YN-568EX для Canon і Nikon, а влітку 2013 р. — YN-568EX II для Canon.
За якістю виконання всі спалахи Younguo можна оцінити дуже високо: пластик класний, підгонка деталей на хорошому рівні, збірка створює приємне відчуття добротно зробленої обладнання. Я такі речі називаю «продукцією якісного китайського виробника». І якщо по схемотехніці і функціональності у користувачів періодично виникають претензії, то по корпусу — практично ніколи. Винятком є лише та сама кришка батарейного відсіку 4-ї серії, з якою цей корпус випускався до 2013 року
Мануальні спалах Yongnuo
При використанні спалахів поза камер для роботи з портативними мобільними фотостудіями мануальні спалаху виступають самим простим і недорогим вибором. Потужність імпульсу в них виставляється вручну за допомогою кнопок на корпусі в діапазонах 1/1 до 1/128 від повної (мінімальний рівень залежить від моделі).
Головна зовнішня відмінність недорогих мануальних спалахів від автоматичних — наявність на ніжці тільки одного контакту через який і надходить сигнал на спрацьовування. В принципі, мануали можна використовувати і в накамерном положенні — і вони будуть працювати: до 90-х років взагалі все блицы були «мануальними», і, тим не менш, репортажні фотографи з успіхом ними користувалися. Але в сучасній фотографії існують більш розумні пропозиції для накамерного імпульсного світла — спидлайты з автоматичним керуванням потужністю (TTL, E-TTL, i-TTL), так що немає сенсу використовувати ручні спалаху для, наприклад, репортажних зйомок. У них інші завдання і застосування.
Ще раз: мануальні спидлайты в принципі не мають ніяких автоматичних функцій, за типом TTL, авто-зума, підсвічування автофокусу та софта для обміну даними з камерами. Не дивлячись на те, що я про це пишу скрізь, все одно постійно отримую запитання типу «а на Canon/Nikon/Pentax ця спалах буде працювати?». Так, буде працювати на всіх камерах, у яких є обойма для спалаху з центральним контактом для «підпалу», але з великим застереженням: потужність імпульсу спалаху доведеться регулювати вручну і тільки вручну, не буде підсвічування автофокуса, не буде працювати «друга шторка» на камерах Canon і не буде працювати автоматичний зум рефлектора. Ніякої автоматики в мануальних спидлайтах немає за визначенням — це прерогатива Автоматичних TTL-спалахів (про них читайте нижче). Головне призначення мануалів — працювати в мобільних портативних фотостудіях, тобто — на стійках, з дистанційної синхронізації. І тут вони проявляють себе у всій красі своє...))
Існує три мануальних режиму роботи спалахів Yongnuo.
M – ручний режим
Спалах встановлюється в «гарячий черевик» синхронізатора або камери і спрацьовує від запуску сигналу через контакт ніжки спалаху.
S1 – простий режим оптичної синхронізації запуску спалаху
В цьому режимі контакт на нозі не задіяний, спалах може бути встановлена як в будь «холодний башмак», так і просто стояти/лежати де завгодно (хоч в руці асистента), а запуск проводиться через оптичну светоловушку в передній частині корпусу по першому імпульсу будь-якої іншої спалаху.
S2 – інтелектуальний режим оптичної синхронізації запуску спалаху
Спалах спрацьовує так само через оптичну светоловушку, але в цьому режимі вона ігнорує перший імпульс і запускається тільки за другим, що може бути дуже корисно при використанні в якості ведучої, наприклад, вбудованого спалаху камери, працює в TTL – підпал відбувається синхронно з основним імпульсом.
На сьогоднішній день у ряді спалахів Yongnuo існують п'ять мануальних моделей.
Yongnuo YN-460
Перша спалах, з якої почалося виробництво цифрових спидлайтов компанією Yongnuo. Потужність її невелика (GN 33), час перезаряду не б'є рекорди (5 секунд з NiMh акумуляторами на повній потужності), зума рефлектора немає (фіксований кут 35 мм), діапазон регулювання потужності від 1/1 до 1/64 без проміжних значень... Але головна перевага — ціна. Незважаючи на такі скромні показники, YN-460 випускається до цих пір і непогано продається, тому що це саме недороге пропозицію не тільки в лінійці Yongnuo, але і взагалі серед всіх виробників.
Yongnuo YN-460 II
Другий спалах від виробника Yongnuo, яка є апгрейдом першої версії YN 460. Випущена вона була менше, ніж через рік і в ній були виправлені основні недоліки початкового покоління: провідне число збільшено до GN 38, час перезарядження досягло 2 сек. з NiMh акумуляторами на повній потужності, регулювання якої залишилася в діапазоні від 1/1 до 1/64 але тепер вже з проміжними значеннями для більш тонкої настройки. Тільки зум рефлектора залишився таким же фіксованим значенням кута 35 мм.
Зовні перше і друге покоління манулов YN-460 відрізняються лише додатковими цифрами «II» на задній частині в районі панелі управління. Але перераховані вище зміни призвели до того, що цей спалах стала дуже популярною серед любителів портативного дистанційно-керованого світу («стробистов» — як їх називають в інтернет-просторі). Я теж із задоволенням працюю з YN-460 II вже більше трьох років — мені вони подобаються своїми маленькими габаритами і надійністю. Спокійно можу рекомендувати як початківцям, так і досвідченим фотографам.
Yongnuo YN-560
Влітку 2010 року почалося виробництво нової мануальної спалах Yongnuo YN-560. У цій моделі були залишені всі принади YN-460 II і додані нові корисні функції. Велика голова спалаху нового корпусу менше перегрівається, з'явився зум рефлектора з діапазоном 24-105 мм, серйозно поліпшена чутливість оптичної пастки, з'явилися PC sync порт для підключення кабелю синхронізації і роз'єм з 3 контактами для підключення зовнішніх блоків живлення, таких як Yongnuo SF-17 і SF-18, або інших сумісних батблоков з роз'ємом типу Canon. Плюс в YN-560 є звуковий сигнал підтвердження готовності спалаху після перезарядки — це дуже зручна функція, яка серйозно допомагає реальних зйомках, коли на слух зрозуміло, всі спалахи на стійках готові до нового імпульсу.
На жаль, на сьогоднішній день ця спалах вже знята з виробництва. Тим не менше я вважаю Yongnuo YN-560 самої збалансованої мануальної спалахом для роботи з портативними мобільними фотостудіями і спокійно можу рекомендувати всім фотографам без винятку. Так що якщо десь в магазинах знайдете в залишках — сміливо беріть, вона варта того.
Yongnuo YN-560 II
У грудні 2011 року було анонсовано друге покоління спалаху YN-560. Всі основні характеристики залишилися колишніми а зміни торкнулися управління — замість світлових індикаторів з'явився повноцінний РК-екран, на якому відображаються всі установки і значення спалаху. Ще був доданий стробоскопічний режим (Multi) і покращена тактильна складова кнопок управління.
Спалах Yongnuo YN-560 II цікава своєю ціною — при такій потужності і можливості це найвигідніша пропозиція на ринку після зняття з виробництва першого покоління YN-560.
Yongnuo YN-560 III
Третє покоління мануальної 560-ї серії було анонсовано в січні 2013 року. З основного функціоналу це повний аналог YN-560 II — режими М, Multi, S1, S2, зум 24-105 мм, ведуче число GN58@ ISO100, 105mm. І по корпусу — повна копія другого покоління.
Головне нововведення — вбудований приймач радиосинхронизатора! Він повністю сумісний з передавачами Yongnuo RF-602C/RF-602N і RF-603C/RF-603N. І це дійсно дуже важливе оновлення — тепер не потрібно носити/встановлювати додаткові приймачі, на кілька дрібниць в кофрах фотографів стає менше. Плюс — батарейки потрібно буде купувати тільки для передавача і спалаху — приймачі харчуються паралельно зі спидлайтом.
Мануальні спалаху з режимом веденої Canon і Nikon
У модельному ряду Yongnuo є два спалахи, які не можна чітко віднести до мануальним або автоматичним. Вони є як би «перехідним» варіантом.
Справа в тому, що існують чотири основних способи спрацьовування спалаху разом з натисканням на пуск камери:
- Спалах на камері, сигнал на «підпал» подається через центральний контакт гарячого башмака. При цьому якщо спалах мануальна, з одним контактом на своїй ніжці, то ніяких більше команд вона не може отримувати від фотоапарата. Якщо ж спалах автоматичний (про них докладно нижче), то через додаткові контакти на ніжці передаються керуючі сигнали режими автоматичний зум рефлектора, підсвічування автофокуса і т. д.
- Спалах поза камери з'єднана з фотоапаратом синхро-кабелем і отримує всі команди через нього.
- Спалах поза камери встановлена на радиосинхронизатор (або з приймачем всередині, як це зроблено в моделі YN-560 III), і спрацьовує від сигналу, який передається від передавача на камері на приеник на спалах.
- Спалах поза камерою і спрацьовує від імпульсу будь-якої іншої, так званої «провідної» спалаху. Для цього віддалена спалах повинна мати свою светоловушку.
І ось цей спосіб синхронізації по светоловушке може бути «мануальним» і «автоматичним». У першому випадку спалах просто приймає сигнал на «підпал» за тим же принципом, що і через центральний контакт — і спрацьовує з встановленою на ній потужністю.
У другому випадку існує можливість задавати параметри і режими спрацьовування через оптичний сигнал імпульсу роботі в режимах TTL або Manual, управління потужністю на відстані... Ці системи отримали назви Canon Wireless Flash (cwf українська) у Canon і Creative Lighting System (CLS) у Nikon.
Так ось: в «чистих» мануальних спалахах YN-460 (II), YN-560 всіх поколінь підтримується тільки перша, «проста» синхронізація по светоловушкам.
У доповненні до них Yongnuo вирішили випустити своєрідний «перехідний» варіант мануальних спалахів, які мають тільки один контакт на своїй ніжці (відповідно, на камері і синхронизаторах можуть працювати тільки в мануальному режимі), але які можуть повноцінно працювати в якості ведених в cwf українська і CLS. Причому — в одному спалаху є можливість управлятися як від Canon, так і від Nikon. І наявність такого функціоналу спокійно можна визначити за кодуванні моделей — у них обов'язково є приставка «ЕХ».
Yongnuo YN-560EX
Перша «гібридна» мануально-автоматична спалах Yongnuo YN-560EX (спочатку в анонсах проходила під назвою Yongnuo EX600) в новому корпусі з унікальними можливостями для роботи в мобільних портативних фотостудіях. По потужності ця спалах відповідає всім аналогам топових спалахів виробників.
YN-560EX випускається в новому корпусі Yongnuo, в якому сьогодні поставляються так само і топи спалахів виробника — моделі YN-568EX для Canon і Nikon, а влітку 2013 р. ― YN-568EX II для Canon
Маючи тільки один центральний контакт на своїй нозі, спалах Yongnuo YN-560EX може працювати в накамерном положенні тільки в мануальному режимі, коли потужність виставляється вручну фотографом.
При встановленні ж Yongnuo YN-560EX на стійки та дистанційної синхронізації з фотоапарата, з'являється великий вибір режимів, в яких працює дана спалах.
- M – ручний режим
- S1 – простий режим оптичної синхронізації запуску спалаху
- S2 – інтелектуальний режим оптичної синхронізації запуску спалаху
- Slave C (Sc) — оптична синхронізація з підтримкою E-TTL (II) Canon
- Slave N (Sn) — оптична синхронізація з підтримкою i-TTL Nikon
Yongnuo YN-510EX
Повний аналог моделі YN-560EX в новому, більш компактному корпусі і з меншою потужністю (провідне число GN 52 метри на відміну від 58 метрів у YN-560EX).
Автоматичні TTL спалах Yongnuo
Як я вже розповідав вище, мануальні спалаху гарні для дистанційного застосування. Якщо ж фотографу необхідний спидлайт на камері, то тут правильним вибором буде використовувати спалахи, які підтримують автоматичне керування потужністю імпульсу — TTL.
Починаючи з кінця 2009 року компанія Yongnuo почала випуск автоматичних моделей, спочатку для камер Canon з підтримкою E-TTL (II), потім — для камер Nikon з підтримкою i-TTL. Цими двома брендами і обмежилися — власники камер Sony, Olympus, Pentax, Samsung можуть тільки засмучуватися, але для них варіантів немає...
Як і годиться для системних автоматичних спалахів, на їх ніжці знаходиться не лише центральний, а й набір інших контактів, через які відбувається обмін даних з камерами. Причому, якщо хто не знає, у версіях для Canon і Nikon вони не збігаються між собою. Тому при встановленні моделей для камер, наприклад, Canon, на фотоапарати Nikon (або навпаки), ви не отримаєте підтримку TTL. Але так як центральний контакт теж є, то в таких випадках спалах буде працювати як чистий мануал з ручною установкою потужності.
Чим відрізняються автоматичні TTL спалах Yongnuo від «рідних» Canon або Nikon (крім ціни, звичайно) — це повністю збережені мануальні можливості (режими М, S1, S2), які дозволяють повноцінно використовувати їх не тільки на камерах, але і в тих же портативних мобільних фотостудіях («брендових» моделей все не просто з оптичною синхронізацією).
Yongnuo на сьогоднішній день випустила вже чимало TTL-моделей, але розібратися в них не так вже й складно.
Yongnuo YN-465 / YN-467 / YN-468
Ці три моделі я об'єднав тому, що вони були першими спробами зробити автоматичні спалаху TTL, але, на мій погляд, можуть бути цікаві не дуже багатьом фотографам. Хіба що, якщо дістануться за надто низькою ціною.
YN-465 у версіях для Canon і Nikon — найпростіша спалах, за основу якої була взята YN-460 першого покоління. Невисока потужність, два режими — TTL і М, відсутність зума рефлектора (ті ж 35 мм), навіть немає оптичної пастки. Занадто проста. Звичайно — краще вбудованої, але не більше того.
YN-467 теж була зроблена у версіях для Canon і Nikon модель цікавіше — тут вже з'явився зум рефлектора 24-85 мм, який працює як автоматично в накамерном положенні, так і при установці на стійки (тривалим натисненням на кнопку Mode), повернули оптичну пастку і, відповідно, режими S1 і S2 для ручної роботи. Але потужність залишилася все тій же від YN-460 I, так само як і час перезаряду. Але недоліки компенсуються ціною...))
YN-468 першого покоління була випущена тільки для камер Canon. Це перша спалах від Yongnuo, у якої з'явився РК-екран. По іншим своїм характеристикам — потужність, зум, режими — це повний аналог моделі YN-467 з кількома відзнаками — є корекція потужності імпульсу при роботі в TTL в діапазоні від -3 до +3 eV, з'явився режим стробоскопа (Multi), є підсвічування автофокусу (правда — не дуже вдала) і зумом рефлектора можна управляти не тільки в накамерном положенні, але і вручну при установці в якості дистанційно-керованої в портативних фотостудіях.
Yongnuo YN-468 II для Canon і Nikon
Провівши роботу над помилками, компанія Yongnuo випустила нарешті гідну TTL-модель початкового рівня — YN-468 II. Спочатку в листопаді 2011 року з'явилася версія другого покоління для Canon, а в лютому 2012 року — для Nikon.
По суті, начинка залишилася та ж, що і в першому поколінні — потужність підвищити не змогли (GN33 при 35 мм зума — в принципі, рівень середніх спалахів багатьох виробників), корекція потужності імпульсу при роботі в TTL, зум 24-85 мм у всіх режимах, «стробскоп» Multi, мануальні режими M - S1-S2. Але з'явилися і правильні поліпшення: нормальна кришка батарейного відсіку, PC sync порт, покращуваний оптичний датчик, покращено підсвічування автофокуса і оновлені кнопки управління, які стали більш інформативними і чіткими при установках.
В результаті вийшла дуже збалансована спалах за всіма своїми складовими — починаючи від ергономіки, і закінчуючи ціною. Її можна сміливо рекомендувати власникам цифрових дзеркальних фотоапаратів початкового і середнього рівня і просунутих цифрокомпактів Canon/Nikon, так як вона чудово підходить до них за своїм розміром і добре працює на камері в TTL.
Так само на YN-468 II коштувати звернути увагу тим фотографам, хто збирається купувати свій перший комплект портативної мобільного фотостудії на базі мануальних спалахів YN-460 II. Якщо, наприклад, є бажання почати з трьох джерел світла (спалахи-синхронізатори-стійки-власники-модифікатори і т. д.), але наявність ще немає жодних інших автоматичних TTL - спалахів (430EX, SB-60/700 тощо), то краще купити не три YN-460 II, а комплект з 1 шт. YN-468 II + 2 шт. YN-460 II. В результаті ви зможете спокійно знімати як неспішні постановочні сети з дистанційним імпульсним світлом, так і репортажні сюжети з встановленою на камеру автоматичної TTL-спалахом.
Yongnuo YN-500EX для Canon
Нова фотоспалах середнього рівня від Yongnuo — це спроба компанії скласти конкуренцію таким моделям, як Canon 430EX II, Metz 52 AF-1, Nissin Di700.
Випуск YN-500EX для Canon почався навесні 2013 року. Новий компактний і елегантний корпус, функціонал на рівні топової спалаху YN-568EX але з трохи «урізаною» потужністю. Дуже цікавий варіант для початківців фотографів і власників дзеркальних камер Canon початкового і середнього рівня.
Yongnuo YN-565 EX для Canon і Nikon
Потужна і функціональна спалах Yongnuo YN-565EX з'явилася у продажу з вересня 2011 року для камер Canon, а з лютого 2012 року ― для камер Nikon. Зовні ці спалахи можна відрізнити за кольором написів (у версії Canon — білий, у версії Nikon — жовтий) і, за деякими піктограм керуючих кнопок.
Як вже говорилося раніше, корпус 565-ї серії спалахів Yongnuo скопійований з недавнього (до виходу Canon Speedlite 600EX) флагмана компанії Canon Speedlite 580EX II. Причому YN-565EX зроблена дуже добротно, тому на камерах виглядає солідно — що деколи важливо для власників дзеркальних камер про-рівня.
По потужності YN-565EX знаходиться на рівні топових спалахів Canon 580EX II / Nikon SB-900, але по функціоналу все-таки програє. По-перше, в YN-565EX немає режиму високошвидкісної синхронізації HSS/FP, по-друге вона не може виступати в ролі ведучої (Master) спалаху, тільки веденої. Хоча при дистанційній роботі є один цікавий і унікальний нюанс: незалежно від версії, YN-565EX може виступати в якості веденої (Slave) спалахом з підтримкою TTL як у системі Canon, так і в системі Nikon.
Yongnuo YN-565EX чудово підійде фотографам, які не знімають зі спалахом у світлий час на відкритому повітрі (немає потреби в FP). При зйомці в приміщеннях, коли спалах потрібна як основне джерело світла, ця модель спокійно може замінити флагмани Canon і Nikon. У неї відмінна потужність, зум 24-105 мм, класна підсвічування автофокуса. При ціні в 2,5 рази нижче, ніж Canon 580EX II / Nikon SB-910, вона може виступити прекрасною альтернативної для репортажної фотографії. Як сказав один мій знайомий фотограф: «За такі гроші я спокійно стріляю їй на всяких святах-корпоративах-вечірках, не так шкода, як топи за півтисячі доларів». І так само , крім автоматики TTL, в YN-565EX є весь потрібний набір ручних режимів M, S1, S2, а діапазон регулювання потужності — від 1/1 до 1/128.
В добавок можна сказати, що з літа 2013 року на цю спалах Yongnuo досить істотно опустили ціну, так що YN-565EX може стати хорошим вибором для фотографів, кому не потрібна високошвидкісна синхронізація.
Yongnuo YN-568EX для Canon і Nikon
Спалах в новому корпусі Yongnuo, з потужністю і функціоналом повністю аналогічним моделі YN-565EX плюс підтримка режиму високошвидкісної синхронізації HSS/FP.
YN-568EX з'явилася восени 2012 року і з тих пір вважається топом модельного ряду спалахів Yongnuo. Версії для Canon і Nikon зовні також оличаются кольором написів — білі для Canon, жовті для Nikon, так що переплутати їх складно.
Yongnuo YN-568EX II для Canon
Друга версія YN-568EX вийшла в світ влітку 2013 р. Відміну від першого покоління тільки одне — режим Master (ведуча спалах), який дозволяє дистанційно керувати веденими системними спалахами по оптичному каналу.
З виходом YN-568EX II для Canon компанія Yongnuo повністю «наздогнала» попередній топ Canon 580EX II за своїм функціоналом. На сьогоднішній день це сама «наворочена» спалах Yongnuo, яка має всі необхідні режими роботи для просунутого фотографа.
На жаль, інформації про выпуст аналога YN-568EX II для камер Nikon немає ніякої, тому поява режиму Master для цього виробника в лінійці Yongnuo поки що туманно...