Рекомендації по вибору зарядного пристрою
-
Рекомендації по вибору зарядного пристрою
Головна рекомендація з цього приводу – зарядний пристрій повинен бути якісним і відповідати необхідним Вам критеріям.
Навіщо потрібне якісне зарядний пристрій?
Термін служби якісних NiMH акумуляторів при правильному догляді за ними становить в середньому 3-5 років. Ємність сучасних акумуляторів порівнянна з ємністю дорогих лужних (Alkaline) одноразових батарейок, але на відміну від них, акумулятори можуть бути використані від 500 до 3000 разів. Вигода купівлі акумуляторів очевидна!
Для того, щоб акумулятори довго служили і ефективно працювали, необхідно правильно вибрати зарядний пристрій. Стандартна помилка багатьох покупців ― це купівля дорогих високоякісних акумуляторів з високою ємністю і покупка дешевого зарядного пристрою або використання старого, колись давно купленого. У результаті навіть найдорожчі акумулятори швидко вийдуть з ладу.
Є принаймні 3 причини, за якими не слід економити на купівлі зарядного пристрою:
1. Дешеві зарядні пристрої можуть заряджати акумулятори вкрай повільно ― до кількох діб;
2. Дешеві зарядні пристрої не дозволяють контролювати процес зарядки, можуть не мати автоматичного відключення після закінчення заряду акумулятора. Доводиться "на око" розраховувати час заряду, це не зручно і не точно ― акумулятори можуть як недозарядиться, так і перезарядитися;
3. Дешеві зарядні пристрої не мають захисту від перегріву і перезаряду акумуляторів, що скорочує термін їх служби.
Всі ці фактори негативно впливають на якість роботи акумуляторів, а також значно скорочують термін їх служби.
Проблеми можуть бути попереджені або вирішені з допомогою якісного зарядного пристрою. Багато виробників пропонують різноманітні зарядні пристрої, орієнтовані на широке коло користувачів: від просунутих користувачів, хто хоче повністю контролювати процес і параметри зарядки акумуляторів, до звичайних користувачів, які нічого не хочуть знати про процес зарядки акумуляторів.
Що потрібно врахувати при виборі зарядного пристрою?
При виборі зарядного пристрою, зверніть увагу на наступні важливі моменти:
1. Наявність незалежних каналів для зарядки кожного акумулятора окремо
Багато дешеві зарядні пристрої заряджають акумулятори тільки парами. Це створює ряд незручностей у використанні. По-перше, необхідно стежити, щоб не плуталися пари акумуляторів, які використовуються в пристроях. По-друге, у багатьох пристроях використовується непарна кількість акумуляторів, яке не можна зарядити в такому зарядному пристрої. Доводиться шукати який-небудь додатковий акумулятор, щоб доповнити пару для зарядки, що дуже не зручно.
Крім того, з часом акумулятори в парі починають відрізнятися за ємності, що позначається на тривалості і якості роботи пари. Відмінність в ємності може досягти такого ступеня, що з-за одного недозаряженного акумулятора пара практично перестає працювати і користуватися акумуляторами стає не можливо.
При виборі зарядного пристрою, віддайте перевагу зарядці з незалежними каналами.
2. Автоматичне визначення повного заряду акумуляторів
Дешеві зарядні пристрої або взагалі не мають автоматичного відключення заряду, або відключаються по таймеру.
У першому випадку, зарядний пристрій буде заряджати акумулятори до тих пір, поки Ви самі його не вимкніть з розетки. У другому випадку, незалежно від ємності акумулятора і ступеня його зарядженості, зарядний пристрій буде відключатися по запрограмованому таймеру, наприклад через 12 годин. Обидва варіанти – це велика ймовірність недозаряду або перезаряду акумуляторів, що негативно позначається на їх роботі і тривалості життя. Наявність відключення по таймеру може не дозволяти заряджати акумулятори високої ємності.
Сучасні зарядні пристрої використовують спеціальний алгоритм визначення повного заряду акумуляторів, який називається –dV («мінус дельта ве»). Суть методу полягає в тому, що по мірі заряду акумуляторів напруга на ньому росте, а в момент повного заряду – незначно падає. Зарядний пристрій відстежує момент незначного падіння напруги і припиняє заряд акумулятора, внаслідок чого акумулятор заряджається повністю і не перезаряджається.
При виборі зарядного пристрою, віддайте перевагу зарядці з визначенням повного заряду акумулятора по функції -dV «мінус дельта ве».
3. Наявність захисту від перегріву, перезаряду, неправильної установки полярності
Дешеві зарядні пристрої часто не мають ніякого захисту для акумуляторів. Між тим, перегрів, перезаряд і неправильна установка акумуляторів зарядний пристрій – головні причини швидкого виходу акумуляторів з ладу.
Якісні зарядні пристрої мають спеціальні датчики, які тимчасово припиняють заряд акумуляторів в разі їх перегріву, вентилятори для охолодження, не допускають перезаряду акумуляторів, також мають додатковий таймер відключення, розрахований на відключення по часу з розрахунку заряду акумуляторів ємність 3000 mah, яка є трохи вище максимального для АА акумуляторів. Також, у разі неправильної установки акумуляторів зарядний пристрій, воно просто не включиться.
При виборі зарядного пристрою, віддайте перевагу зарядці з захистом від перегріву, перезаряду і неправильної установки полярності.
Як мінімум перших двох пунктів вже достатньо для вибору звичайного якісного зарядного пристрою, якого буде достатньо для безпечної і повної зарядки акумуляторів.
Якщо Вам необхідна проста, але якісне зарядний пристрій, рекомендуємо звернути увагу на такі моделі, які відповідають перерахованим вище критеріям:
- Tenergy TN142
- LaCrosse BC-250
- Extradigital BC-180
- Nitecore Intellicharger i2
4. Наявність функції «розряд»
Функція «розряд» ― дуже корисна функція, яка дозволяє продовжити життя акумуляторів і підтримувати високі показники їх роботи. Справа в тому, що акумулятори вважаються розрядженими, коли напруга на них дорівнює 0,9 Вольт, тоді як багато електронні пристрої вимикається, коли напруга на акумуляторі опускається до 1 Вольта і нижче. При заряді не повністю розрядженого акумулятора, з часом проявляється «ефект пам'яті», який полягає у втраті місткості акумулятора і зниженні тривалості його роботи.
Для запобігання прояву «ефекту пам'яті», рекомендується повністю розряджати акумулятор перед його заряджанням. Можна розрядити акумулятор за допомогою ліхтарика або дитячої іграшки з моторчиком, але в такому випадку є ризик надмірного розряду акумулятора. Якщо напруга впаде нижче 0,9, то інтелектуальні зарядні пристрої можуть сприймати його як несправний і не заряджати його.
Тому, для розряду акумуляторів рекомендується використовувати зарядні пристрої з функцією «Розряд». Вибирайте зарядний пристрій, які підтримують автоматичний заряд акумуляторів після повного розряду, інакше Вам доведеться самостійно стежити за розрядом акумуляторів і перемикати режим роботи зарядного пристрою.
При використанні акумуляторів в іграшках або ліхтариках, не допускайте глибокого розряду акумуляторів. Якщо Ви бачите, що вже сів акумулятор (ліхтарик тьмяно світить, моторчик в іграшці слабо крутиться або звук спотворюється) – замініть акумулятор.
Прості зарядні пристрої з функцією розряду акумуляторів:
- LaCrosse BC-500
5. Наявність додаткових функцій і можливостей
В даний час найбільш популярними є інтелектуальні зарядні пристрої, які дозволяють самостійно встановлювати струми заряду і розряду акумуляторів, розганяти ємність акумуляторів, вимірювати і відновлювати ємність акумуляторів.
Купівля такого зарядного пристрою має сенс у тому випадку, якщо Ви постійно користуєтеся акумуляторами, якщо у Вас велика їх кількість і є необхідність їх регулярного обслуговування, якщо Вам необхідно бути впевненими в ємності і працездатності акумуляторів або якщо Вам просто подобається експериментувати та досліджувати. Також, таке зарядний пристрій – відмінний подарунок будь-якій людині, який використовує акумулятори.
Інтелектуальні зарядні пристрої:
- Technoline BC-700
- LaCrosse BC-700
- Extradigital BM-100
- PowerPlant PP-EU1000
- PowerStations PS-NC1000
Окремо варто відзначити интеллектальные зарядні пристрої пристрої, які комплектуються різними додатковими аксесуарами: акумулятори АА і ААА, дорожніми сумками, перехідниками. Якість комплектних акумуляторів і аксесуарів зазвичай досить висока, а вартість акумуляторів в комплекті зазвичай нижче, ніж вартість аналогічних акумуляторів окремо. Тому покупка зарядних пристроїв з комплектами аксесуарів може бути дуже вигідною.
Інтелектуальні зарядні пристрої з комплектами аксесуарів:
- Technoline BC-1000
- LaCrosse BC-1000
Серед інтелектуальних зарядний пристрій можна виділити просунуті зарядні пристрої. Дані зарядні пристрої відрізняються наявністю додаткових функцій і можливостей: підсвітка екрану, вимірювання внутрішнього опору акумуляторів, широкий діапазон налаштувань струмів заряду і розряду, ручна установка кількості циклів заряду/розряду для тренування/розгону акумуляторів і навіть наявність Bluetooth для управління зарядкою і моніторингу інформації про заряді акумуляторів за допомогою мобільного телефону.
Просунуті зарядні пристрої:
- Japcell BC-4001
- Opus BT-C3100
- Extradigital BM-300
- Maha Powerex MH-C9000
- SkyRC NC2500
6. Можливість роботи з акумуляторами різних форматів та розмірів
Якщо Ви користуєтеся акумуляторами різних типів (Ni-MH, Li-ion) та/або різних розмірів (AA, AAA, C, D, Крона), щоб не купувати окрему зарядку для кожного типу акумуляторів, Ви можете придбати універсальний зарядний пристрій, який підійде для зарядки кілька типів акумуляторів. Універсальні зарядні пристрої нічим не гірше окремих зарядних пристроїв під кожен тип акумуляторів. По функціоналу вони також можуть бути як простими, які просто заряджають акумулятори, так і просунутими, які можуть заряджати, розряджати, тестувати і тренувати акумулятори, вимірювати їх ємність. Універсальні зарядні пристрої поєднують можливість роботи з Ni-MH акумуляторами розмірів АА, ААА, С і Li-Ion акумулятори розмірів 18650, 14500, 16340, 26650 та ін. або Ni-MH акумуляторами різних розмірів ― AA, AAA, C, D, Крона.
Універсальні зарядні пристрої:
- Nitecore Intellicharger i2
- Nitecore Intellicharger i4
- Nitecore Digicharger D2
- Nitecore Digicharger D4
- Opus BT-C3100
- Extradigital BM-300
- Tenergy T9688
7. Можливість роботи з великим кол-вом аккумуляоров
Бувають ситуації, коли необхідно заряджати одночасно відразу багато акумуляторів – 8-12 і більше. Цілком очевидно, що використання найпоширеніших зарядних пристроїв на 4 акумулятора в даному випадку незручно, процес зарядки займає багато часу і вимагає додаткової уваги. Використання декількох зарядних пристроїв також може бути незручним рішенням проблеми.
Для зарядки великого кол-ва акумуляторів існують багатоканальні зарядні пристрої, які дозволяють заряджати одночасно до 8, 10, 12, 16 акумуляторів.
Багатоканальні зарядні пристрої:
- Tenergy TN162 на 8 акумуляторів
- Tenergy TN160 на 12 акумуляторів
- Tensai TI-800L на 8 акумуляторів
- Tensai TI-1200L на 12 акумуляторів
- Tensai TI-1600L на 16 акумуляторів
Супер-швидкі зарядні пристрої.
В настоящее время на рынке можно встретить много зарядных устройств, которые называются супер-быстрыми, ультра-быстрыми и.т.п. Это означает, что они способны быстро зарядить аккумуляторы. Что это значит на практике? Это значит, что зарядные устройства используют высокие токи для заряда аккумуляторов – 1000 mah на канал и выше. Без контроля за температурой аккумуляторов и системы охлаждения, высокие токи заряда вызывают перегрев аккумуляторов, что крайне негативно влияет на продолжительность их жизни. Якісне супер-швидкий зарядний пристрій повинен мати гарну систему охолодження, термо-датчики для контролю температури акумуляторів, систему захисту від перегріву. В іншому випадку, тривалість життя акумуляторів може скоротитися в рази від заявленої виробником. У будь-якому випадку, заряд звичайних акумуляторів струмом понад 1000 mah не рекомендується, за винятком випадків, коли потрібно терміново зарядити акумулятори.